Vedúci laboratória: Ing. Štefan Mozol, PhD., KPI-SjF-UNIZA

doc. Ing. Patrik Grznár, PhD.

Zámer laboratória

1. Rozvoj a integrácia pokročilých 3D modelovacích a simulačných techník

Vytvorenie komplexných 3D modelov výrobných a logistických systémov pomocou softvérovej platformy Ella, ktoré umožňujú detailné vizualizácie a virtuálne overovanie procesov.

Simulácia a emulácia s využitím Tecnomatix Plant Simulation a Visual Components pre optimalizáciu výrobných línií a logistických tokov.

Vytváranie virtuálnych tréningov pre školenia a výcvik s využitím VR a AR okuliarov na zlepšenie pochopenia komplexných procesov a získavanie nových zručností.

2. Aplikácia umelej inteligencie a neurónových sietí

Trénovanie neurónových sietí na vysoko výkonných výpočtových zariadeniach pre predikciu a optimalizáciu výrobných procesov.

Integrácia AI pre pokročilé riadenie a automatizáciu mobilných robotických systémov a IoT zariadení pre monitorovanie a riadenie v reálnom čase.

3. Rozvoj pokročilých lokalizačných a monitorovacích systémov

Implementácia RTLS systémov pre presnú lokalizáciu a sledovanie zdrojov v reálnej dobe, zlepšenie efektivity interných logistických operácií.

Využitie IoT technológií pre zber a analýzu dát z výrobných procesov, zabezpečenie lepšej informovanosti a rýchlejšieho rozhodovania.

KPI-SJF-UNIZA

Technológie

• 10 PC (vysoko výkonné výpočtové zariadenia pre účely simulácie, virtuálnej reality a trénovanie neurónových sietí),
  • softvérová platforma Ella pre vytváranie 3D modelov a 3D scén (12 licencií),
  • Tecnomatix Plant Simulation – softvér pre simuláciu výrobných a logistických procesov (12 licencií),
  • Visual Components – 3D simulačný softvér pre diskrétnu udalostnú simuláciu (12 licencií),
  • RTLS lokalizačný systém SEWIO (4 kotvy, 2 tagy, obslužný softvér),
  • prototypy mobilných robotických systémov (2 ks),
  • trenažér pre výcvik a simuláciu logistických procesov,
  • trenažér pre výcvik a simuláciu lakovacích operácií,
  • stavebnicové systémy Fischertechnik,
  • programovateľné počítače MicroBit (10 ks),
  • okuliare pre virtuálnu realitu (Oculus Quest 2, HTC Vive Pro),
  • okuliare pre zmiešanú realitu (Oculus Quest 3),
  • IoT technológie pre monitorovanie a prenos dát v reálnom čase.